Leaderboards

2020

 

Point earning format:  

Cup Race- Only way team leaderboard will be calculated.

    4 events with 2x multipler with 1 championship at end of the year with 3x multiplier. 

   Top 4 finishing anglers contribute their points to team point total at each event. 

   4 Guaranteed pre registration spots at each cup race event.

   All cup race events will be worth the same amount of points.

   Wild card slots will be filled on team by team basis from open registration list in the order in which they registered. Then fill needed spots from surplus.  Each team will have an opportunity to have at least 1 wild card spot in the event aside from the 4 that preregister.       

Single Day event-  Number of competitors dictates possible points, but points are capped at 32 max.  (30anlger 1day event only gives 24 max points to first place, 23 to second and so far.) 

    2 Day event- Number of competitors dictates possible points, but points are capped at 64 max.  A 2x multiplier is used for 2day events.  (24 person 2day event pays out 24 points to first place x2= 48, 2nd place 23 points x2=46 …etc. In the event the field 48point cap or larger, ie 24+ anglers the payout will be divied from 1st-last as 48pts, 47pts, 46pts, 45pts,  and so on, if the field is large enough to use all points anyone below the angler receiving 1point, will also receive 1point.)

   Events utilizing 2man team scoring-  total points earned divided by 2.  (2man 2day event with 24 anglers 1st place pays out- (24×2)/2= 24 points to each angler in first place, 2nd place pays out (23×2)/2= 23 points to each angler in 2nd place) For information on specific event scoring please visit http://www.flycomps.com 

Team Standings:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Individual Standings:

Youth                                                                Adult

  1.                                                                           1.
  2.                                                                           2.
  3.                                                                           3.
  4.                                                                           4.
  5.                                                                           5.
  6.                                                                           6.

2019

Team Standings:

  1. Team NymphMaster- 898.5
  2. Dead Drift- 844
  3. Team Georgia-542
  4. Stonefly- 521
  5. Team REO- 261.5
  6. Team NC- 209
  7.  Dead Drift Mid Atlantic- 133

Individual Standings:

Point earning format:  

      Single Day event-  Number of competitors dictates possible points, but points are capped at 24 max.  (30anlger 1day event only gives 24 max points to first place, 23 to second and so far.) 

    2 Day event- Number of competitors dictates possible points, but points are capped at 48 max.  A 2x multiplier is used for 2day events.  (24 person 2day event pays out 24 points to first place x2= 48, 2nd place 23 points x2=46 …etc. In the event the field 48point cap or larger, ie 24+ anglers the payout will be divied from 1st-last as 48pts, 47pts, 46pts, 45pts,  and so on, if the field is large enough to use all points anyone below the angler receiving 1point, will also receive 1point.)

   Events utilizing 2man team scoring-  total points earned divided by 2.  (2man 2day event with 24 anglers 1st place pays out- (24×2)/2= 24 points to each angler in first place, 2nd place pays out (23×2)/2= 23 points to each angler in 2nd place) For information on specific event scoring please visit http://www.flycomps.com 

Angler- Points/Comps Completed- Team – Competition Point Earnings
1. Jonathan Jordan- 216/7 NymphMaster

41CFH, 37Helen, 12Oyster, 20GC, 7Wilson, 46CherokeeSeries, 72 championship

2. Shawn Isaacs- 208/8  NymphMaster

30CFH, 20GC, 8Hatch, 43Helen, 7Wilson, 20Oyster, 43 CherokeeSeries, 72 championship19

3. Austin Shoemaker- 199/7 DeadDrift

23GC, 18Hatch, 48Helen, 5Championship, 2.5Wilson, 10Oyster, 16Loch and Wade, 44 CherokeeSeries, 66 championship

4. Hunter Wright- 180/7 Stonefly

42CFH, 17Championship, 15GC, 5RCl, 15 Loch and Wade, 35 CherokeeSeries, 71 championship

5. Roger Wilson- 172/8 NymphMaster

34 CFH, 14GC, 41Helen, 15Championship, 4.5 Wilson Cleanup,  9Oyster, 31 CherokeeSeries, 51 championship

6. Lawson Braun 169/5 Nymph Master

45Helen, 9Wilson, 14Oyster, 32 CherokeeSeries, 69 championship

7. Robin Lewis- 163/8

15Hatch, 2GC, 47Helen, 9.5Wilson, 16Championship, 15Oyster, 28 CherokeeSeries, 57 championship

8.  Dave Braun- 157/5

38Helen, 9Wilson, 17Oyster, 24 CherokeeSeries, 69 championship

9.  John Oh- 157/10 DeadDrift

8Wilson, 10Hatch, 33Helen, 6RCL, 8Championship, 6GC, 11Oyster, 14 Loch and Wade,

39 Cherokee Series, 60 championship

10. Gabriel Wittosch 156/4 Dead Drift

46CFH, 11GC, 33Striper Open, 66 championship

10. Ricky Ozmar- 156/4 DeadDrift

24GC, 20Championship, 47 Cherokee Series, 65 championship

11. Richard Carbon- 148/5 Georgia

12GC, 19Hatch, 40Helen, 14Championship, 63 championship

12. Elijah Ellis- 146/7 DeadDrift

23GC, 14Hatch, 44Helen, 2.5Wilson, 5Championship, 3Oyster, 60 championship

13. Chase Turner- 145/5

15Hatch, 2GC, 42Helen, 16Championship, 70 championship19

14. Jacob Brewster 133.5/5 Nymph Master

41CFH, 12Championship, 5.5Wilson, 13 Loch and Wade, 62 championship

15. Mark Adams 131/6 Dead Drift

22CFH, 27Helen, 3RCL, 9Championship, 17Striper, 5GC, 56 championship

16. Levi Watson 128/6 NymphMaster

11Wilson, 8Championship, 28CFH, 7, 13Oyster, 68 championship

17. Michael Yelton- 126/4  Stonefly

38CFH, 10GC, 11Championship, 67 championship

18. Tyler Deal 122/4 Stonefly

31CFH, 6Wilson, 36 CherokeeSeries, 49 championship

19. Tyler Ritch 118/3

30 Cherokee Series, 17Oyster, 71 championship

20. Kevin Crenshaw 117/4

39Helen, 8 Oyster, 14 CherokeeSeries,  56 championship

21. Ben Green 115/5 DeadDrift

7GC, 17Hatch, 29Helen, 12 Loch and Wade, 50 championship

22. Holden Johnson 108.5/3 Nymph Master

30CFH, 10.5Wilson, 68 championship

23. Ricardo Meyer- 107/3 Georgia

16GC, 7Hatch, 31Helen, 53 championship

24. Chris Igliski- 105/3

34Helen, 7RCL, 64 championship

25. Chris Abellana 103/3 Georgia

30Helen, 10Championship, 63 championship

26. Stephen Tomosavich 102/3

25Helen, Missing TBF, 50 championship

27. Forrest Johnston 100/7 Team NC

25CFH, 10GC, 20Hatch, 8.5Wilson, 20 Championship, 8 Loch and Wade, 25 CherokeeSeries

28. Sam Milton- 100/4

12Hatch, 32Helen, 4GC,  52 championship

29. Stuart Schmidke- 98/5 Georgia

18GC, 9Hatch, 4Wilson, 14Championship, 53 championship

30. Peyton Bodo- 97.5/6 NymphMaster

13CFH, 15Championship, 4.5Wilson, 14GC, 2Oyster, 51 championship

31. Joseph Kwolek- 96/4 Dead Drift

17GC, 13Hatch, 7Championship, 59 championship

32. Zach Harbin 96/2

35Helen, 61 championshi

33. Eli Buchanan 95/2 REO

47CFH, 48 CherokeeSeries

34. Colter Cavin- 90/4

4GC, 6Hatch, 28Helen, 52 championship

35. Josh Kwolek- 88/4

7Championship, 17GC, 5hatch, 59 championship

36. Erik Clymore- 86/5 Georgia

4Hatch, Championship, GC, Helen, 54championship

37. Ryan Peck- 86/2 DeadDrift MidAtlantic

15GC, 71 championship

38. Alleigh Raymond 85.5/3 Nymph Master

5.5Wilson, 17CFH, 62 championship

39. Brayton Bird- 84.5/4

9.5Wilson, 2GC, 16Championship, 57 championship

40. Randy Seller- 83/3 DeadDrift

8RCL,  11 Loch and Wade, 64 championship

41. Tony Brooks 82/2 Stonefly

15CFH, 67 championship

42. Joe Rose- 79/2 Georgia

18GC, 61 championship

42.Alex Boyer 79/3 REO

18Championship, 24GC, 37 CherokeeSeries

43. Matt Dorsey-73/2 Georgia

8GC, 65 Championship

44. Thomas Perrie- 72/4 Georgia

8GC, 6Championship, 4Wilson, 54 championship

45. Chris Castillo- 68/3 Georgia

6Championship, 7GC, 55 championship

46. Garrett Gresham- 65/2 DeadDrift

19GC, 46Helen

47. Drayton Moore 61/3

16CFH,5Wilson, 40 CherokeeSeries

48. Martin Dietz 59/2

20Championship,  39CFH

49. D Levi Ladee- 54/5 Team REO

22GC, 2Hatch, 10Wilson, 19Championship 1Oyster

50. Michael Bradley 49/2 North Carolina

1Championship, 48CFH,

51. Hayden Latimer 47/1

47 CherokeeSeries

52. Brad Zawisilak 46.5/4

3.5Wilson, 2 GC, 19Oyster, 22 CherokeeSeries

53.  Cornett-45/2 Team NC

11GC, 34CFH

54. Robert Humston 45/1 Dead Drift Mid Atlantic

45CFH

55. Joey Pattee 44/1

44CFH

56. Jeff Konst 43/1 Stonefly

43CFH

57. Seth Sullivan 42/2 DeadDrift

9GC, 33Striper Open

58. Mason Sims 42/1

42 Cherokee Series

59. Kevin Sims 41/1

Cherokee Series

60. Scott Brown 40/2 Dead Drift

24Helen, 16CFH

61. Matt Konst 38/1 Stonefly

38CFH

62. Mark Greer 38/1

38 CherokeeSeries

63. Chip Cavin 37/1

37Helen

64. Devin Olsen 36/1

36CFH

65. Lawrence Frederick 35/1

35 CherokeeSeries

66. Pat Brechbill 35/1 Dead Drift

35CFH

67. Joey Walraven 33/2 REO

26CFH,

68. Henry Wagy 33/1

33CherokeeSeries

69. Christopher Smith 32/1

32CFH

70. Brandon Harrison 29.5/2 Nymph Master

18CFH, 10.5Wilson

71. Chase Spicer 29/2 Stonefly

6Wilson, 23 CherokeeSeries

72. Grant Lyon 29/1

29 CherokeeSeries

73. Joey Maxwell 28/1

28CFH

74. Scott Asbill 27/1

27 CherokeeSeries

75. Lewis Hirsch 27/3 Stonefly

13Championship, 5RCL, 9 Loch and Wade

76. Tim Crenshaw 26/1

26Helen

77. Carolyn Emery-26/2 DeadDrift

5GC, 21Helen

78. Ben VanDevender- 26/2 DeadDrift

22Helen, 4RCL

79. Curtis Reeves 25/1

25CFH

80. Preston Herman 24/1 Stonefly

24CFH

81. Mark Brown 24/1

24Helen

82. Derek Geldhauser 23/1

23CFH

83. Chris Chapman 21/1 Stonefly

21CFH

84. Jonathon Buckner- 21/1

21CFH

85. Tucker Horne- 21/1 DeadDrift

21GC

86. Chad Mccarty 21/1

21 CherokeeSeries

87. Daniel Totten 20/1

20 CherokeeSeries

88. William Davis 19/1

19 CherokeeSeries

89. David Hart 19/1

19CFH

90. Tommy Archibald- 19/1 DeadDrift

19GC

91. William Davis 18/1

18 Cherokee Series

92.  Josh Kim 18/1 Dead Drift

18Championship

93. William Beard- 17/2 Georgia

4Championship, 13GC

94. Darrell Bushabler 17/1

17 CherokeeSeries

95. Nicholas Schierle 17/1

17Championship

96. Andrew Brown- 16/1

16GC

97. Rich Harmon 16/1

16 CherokeeSeries

98. Allen Groenwald 15/1

15 CherokeeSeries

99. Tom Clark 14/1

14CFH

100. Chris Mallonee 12/1

12CFH

101. Sam Southerland 12/1

12 CherokeeSeries

102.  Gary Hannah 11/1

11CFH

103. Seth Drake 11/1 Stonefly

11Championship

104. Jonathon Clark 11/1 Nymph Master

105. Brandon Russell 11/1

11Hatch

106. Mark Mallonee 9/1

9CFH

107. David Reeves-10/2 Georgia

6GC, 4Championship

108. Derrick Oglive- 9/1 DeadDrift

9GC

109. Stephen Mcfarlin 9/1 DeadDrift

9Championship

110. Bob Lux- 7/1 DeadDrift

7GC

111. Charlie Walker- 7/1

7Oyster

112. Christopher Smith 6.5/1

6.5 Wilson

113. Melissa Gomez 6.5/1

6.5Wilson

114. Dan Trotter- 6/1

6Oyster

115. Henry Bumgardner 5/1

5Striper

116. Robert Williams- 5/1

5Oyster

117Lawrence Frederick- 4-1

4Oyster

118. Carroll Brown 3/1

3Hatch

119. Martin Mouthland- 3/1

3GC

120. Mike Steinberg- 3/1

3GC

121. Alex Harbison 3/1

3Wilson

122. TC Sutton 19/2

3Wilson,16Oyster

123. Mark Greer 2/1

2Wilson

124. Chase Scott 2/1

2Wilson

125. Luke Watson 1.5/1

1.5Wilson

126. Brandon Finger 1/1

1Wilson

127. Neal Everett 1/1

1Wilson

128. Robert Stegall 1/1

1Wilson

129. Christiana Adams 1/1

1Hatch

 

2018

Team Standings:

    1. Team Dead Drift- 506points
    2. Team North Carolina-  458 points
    3. Team Georgia- 297 points
    4. Team Stonefly- 287points
    5. Team Nymph Master- 200
    6. Team REO- 117

    Individual Standings:

    ANGLER Points Team

    Angler/Total Points/Number of Events/Team

    1. Forrest Johnston 157/5 Team North Carolina
    2. Josh Kim 145/6 Dead Drift
    3. Ricky Ozmar 136/5 Dead Drift
    4. Martin Dietz 97/3
    5. Alex Boyer 92/5 Dead Drift
    6. Michael Yelton 90/4 Team Stonefly
    7. Tyler Cornett 81/5 Team North Carolina
    8. Michael Bradely 80/4 Team North Carolina
    9. Austin Shoemaker 78/5 DeadDrift
    10. Seth Drake 77/3 Team Stonefly
    11. Richard Carbon 75/3 TeamGeorgia
    12. Hayden Latimer 73/3
    13. Joey Walraven 71/4 Team North Carolina
    14. Eli Buchanan 69/5 Team North Carolina
    15. StuartSchmidtke 66/3 TeamGeorgia
    16. Nicholas Schierle 63/3 Team Georgia
    17. Roger Wilson 60/3 Nymph Master
    18. Levi Ladlee 60/1 Team REO
    19. Mason Sims 59/3 Team North Carolina
    20. Chase Turner 57/1 Team REO
    21. Ben Green 55/4 DeadDrift
    22. Mark Adams 55/5DeadDrift
    23. John Oh 50/3 Dead Drift
    24. Erik Clymore 49/3 Team Georgia
    25. Robin Lewis 48/1
    26. Brayton Bird 48/1
    27. Brandon Harrison 47/3 Nymph Master
    28. Hunter Wright 47/3 Stonefly
    29. Scott Brown 45/3 DeadDrift
    30. Ryder Sutton 44/4 Team North Carolina
    31. Gabriel Wittosch 44/2 DeadDrift
    32. Chris Castallo 44/3 Team Georgia
    33. Chris Abellana 39/3 Team Georgia
    34. Joey Pattee 39/1
    35. Lewis Hirsch 39/1 Stonefly
    36. Ryan Peck 38/4 DeadDrift MidAtl
    37. Chase Turner 36/1 Team REO
    38. Jacob Brewster 36/1 Nymph Master
    39. Jonathan Jordan 34/1 Team Stonefly
    40. Peyton Bodo 33/2 Nymph Master
    41. Thomas Perrie 32/3 Team Georgia
    42. Benjamin VanDevender 33/4 DeadDrift
    43. Joseph Kwolek 27/3
    44. BillyBeard 26/4 Team Georgia
    45. Derek Geldhauser 25/2 DeadDrift
    46. Preston Herman 25/2 Team Stonefly
    47. Josh Kwolek 24/2
    48. Levi Watson 24/1 Nymph Master
    49. Tyler Deal 23/2 Team Stonefly
    50. Joe Dehnert 23/2 Team Stonefly
    51. Elijah Ellis 22/2
    52. Pat Brechbill 20/1  Dead Drift
    53. PatrickClark 20/1 Dead Drift
    54. Holden Johnson 18/1 Team Stonefly
    55. Seth Sullivan 18/2 DeadDrift
    56. Stephen Tomasavich 17/2 DeadDrift
    57. Grant Hawse 17/1
    58. Colter Cavin 16/1
    59. Marc Thompson 16/1
    60. Steve Jacobs 16/1
    61. Cayden Conlin 16/1
    62. Clay Graves 16/1
    63. Tammy Neal 16/1
    64. Jake Howard 16/2 Team Stonefly
    65. Baker Ward 15/1 Team Stonefly
    66. Robert Lux 15/2 DeadDrift
    67. Matt Dorsey 14/1 Team Georgia
    68. Scott Coggins 14/1
    69. Robert Humston 13/1 DeadDrift MA
    70. Chip Calvin 12/1
    71. Lee Costner 12/1
    72. Tucker Horne 12/1 DeadDrift
    73. John Zimmerman 12/1
    74. Jeff Harrison 11/2 DeadDrift
    75. Mark Maonee 11/1
    76. Dustin Walker 10/1
    77. Ben Comfort 10/2 Team North Carolina
    78. David Hart 9/1
    79. Samuel Milton  13/2
    80. Derrick Oglive 8/1 DeadDrift
    81. Chris Mallonee 8/1
    82. Lewis UNKNOWN 8/1
    83. Will Mcdonough 7/1
    84. Amal Das 7/1 Team Stonefly
    85. Myrna White 7/1
    86. Brad Zawisilak 6/1
    87. Tom Clark 6/1
    88. Alleigh Raymond 6/1 Team Stonefly
    89. Brandon Russell 5/1
    90. Justin Hunt 5/1
    91. Circe Tsui 5/1
    92. Mike Slay 4/1 TeamGeorgia
    93. Kramer Clark 4/1
    94. David Reeves 18/2 Team Georgia
    95. Justin Hunt 3/1
    96. Angie O’Toole 3/1
    97. Kyle Quattromani 2/1
    98. Shane Hamby 2/1
    99. Jonathan Clark 2/1 Stonefly
    100. Barb Price 2/1
    101. Mark Perry 1/1
    102. Jamie Oxley 1/1
    103. Cody Jellies 1/1
    104. Robby Elliott 0/1

 

 

Leaderboard Key:

First number is points earned for events up to anglers 5 highest/ Second number is number of total events accumulating angler points

If a Team Name is highlighted in RED- that angler was added to a team AFTER Feb 1st and points do not count toward the teams total score during current season.